مطالب علمی فضایی
طلا از اعماق فضا
تمدن های هوشمند فضایی
فضانوردان باستانی
تسخیر دیگر سیارات
رايانه ها در علوم فضايي
چگونگی پیدایش سیارات
پيدايش قمر ماه
فضایی ها در تاریخ بشر
زباله‌هاي فضايي
تکنولوژی فضایی ها
 زندگی در دیگر سیارات
سياهچاله ها
شهاب سنگ چیست
 شهاب واره چيست
غبار فضايي
 اسرار قمر ماه
سوخت ها در فضا
فضا چیست
 سال نوری چيست
فروش مولتی اکانت
  نام اعداد خیلی بزرگ
 
بازی آنلاین فکری و فضایی

 

 
 
 
 
 

 زندگی در دیگر سیارات
آيا مي توان گفت در کرات ديگر حيات وجود دارد؟

زيست فرازميني


يک نقاشي در وال کامونيکا، ايتاليا، مربوط به سال پيش از ميلاد مسيح که براي مجسم کردن موجودات فضايي و همچنين نمايش خدايان يا اساطير در اديان آن زمان مورد استفاده قرار گرفته است.
زيست فرازميني شکل‌هاي زيست در جاهاي غير از کره زمين است.

اين مسئله که آيا زيست آلي در جاي ديگري از جهان وجود دارد و اينکه آيا ممکن است تمدن ماوراء زميني وجود داشته باشد، موضوع مهمي براي دانشمندان و عموم مردم بوده‌است. با وجود چنين واقعيتي که هيچ موجود زنده‌اي در خارج از سياره ما کشف نشده، علوم طبيعي جديد به قدري پيشرفت نموده‌اند که اکنون مي‌توان اين مسئله را بر مبناي علمي استواري بنيان نهاد. پژوهش‌هايي در اين مورد به وسيله دانشمنداني که در بسياري از زمينه‌ها فعاليت دارند، در دست اجرا است.

محتويات [نهفتن]
? علل امکان وجود زندگي فرازميني
? شرط وجود زيست فرازميني
? تمدن فرازميني
?.? علل کشف نشدن موجود فرازميني
? علل تکامل موجود فرازميني
? شانس‌ها و گزينه‌هاي وجود زيست غيرزميني
?.? گزينه‌هاي وجود زيست
? منابع
? جستارهاي وابسته
? پيوند به بيرون
علل امکان وجود زندگي فرازميني [ويرايش]

ابتدا به نظر مي‌آيد که اطلاعات علمي موجود، امکان پخش گسترده حيات هوشمند در جهان را کاملاً تصديق مي‌نمايد. اولا اگر موجودات زنده به طور طبيعي ضمن تکامل سياره ما در زمين به وجود آمده‌اند، چنين تصوري منطقي است که تکامل مشابهي مي‌تواند در اجسام فضايي ديگر از نوع زمين صورت گيرد. نکته دوم نيز اين است که کربن که اساس شيميايي ماده زنده است، يکي از فراوان‌ترين عناصر در جهان است. نکته سوم بدين شرح است که به وسيله روش اخترشناسي مولکولي ثابت گرديده سنتز مولکولهاي آلي پيچيده که از آن حيات آلي مي‌تواند به وجود آيد، در توده‌هاي گاز و گرد و غباري که فضاي بين ستاره‌اي را اشغال نموده‌اند، انجام مي‌گيرد. ولي تمام اين مطالب در قلمرو استدلال نظري هستند، بگونه‌اي که واقعيت اين مسئله بسيار پيچيده‌تر است.

شرط وجود زيست فرازميني [ويرايش]

آشکار است هنگامي که سيارات از گاز و گرد و غبار ايجاد مي‌شوند، مولکول‌هاي آلي موجود در اين ماده نابود مي‌شوند. يعني آنکه براي ظاهر شدن موجودات زنده در يک سياره لازمست که ابتدا، ترکيبات پيش‌زيستي در همان کره به وجود آيد. به نظر مي‌آيد که حتي پخش گسترده مولکول‌هاي آلي در فضاي ميان‌ستاره‌اي نمي‌تواند پيدايش زيست آلي را در سياراتي مانند زمين تضمين نمايد، حتي پيشگويي در اين باره که حيات بتواند در اجسام فضايي ديگر ظاهر گردد، مشکل است. زيرا علم هنوز نمي‌تواند توضيح دهد که چگونه فرآيند حيرت‌انگيز تشکيل و سازمان‌يافتگي خود به خود ماده، صورت مي‌گيرد.

تمدن فرازميني [ويرايش]

بنا بر عقيده اخترفيزيکدان بلندپايه شوروي سابق يوسف اشکلوفسکي شايد بتوان تصور نمود که تمدن زميني در کهکشان ما و حتي در ابرکهکشان منحصر بفرد باشد. استدلال او چنين است: اگر فرض کنيم که تمدنهاي بسياري در جهان موجود هستند. در آن صورت آنها به دليل اينکه طبيعتا داراي تکامل يکساني نيستند، بايد داراي امکانات علمي و فني متفاوتي باشند. به بيان ديگر بايد تمدنهايي عقب مانده‌تر و پيشرفته‌تر از ما وجود داشته باشد. به ويژه بايد حداقل چند تمدن بسيار پيشرفته يافت شود که بتواند انرژي‌هاي معادل انرژي کهکشان‌هايشان را مهار کند.

ميزان فعاليت علمي چنين تمدنهايي به اندازه‌اي است که زميني‌ها نمي‌توانند از آنها بي‌خبر باشند. ولي از آنجا که زميني‌ها نتوانسته‌اند نشانه‌هايي از اينگونه فعاليت‌ها را کشف نمايند، بنابراين چنين تمدنهايي وجود ندارد و اگر چنين تمدنهايي وجود ندارد، بطور کلي امکان موجوديت تمدنهاي فرازميني از بين مي‌رود. زيرا در غير اينصورت بايد برخي از اين تمدنها به تمدنهاي بسيار پيشرفته تبديل شود.

علل کشف نشدن موجود فرازميني [ويرايش]
دانشمندان ديگر بر اين عقيده دارند که علت کشف نشدن تمدنهاي ديگر اين نيست که آنها وجود ندارند، بلکه اين مسئله دلايل ديگري دارد. وسولد تروئيتسکي (Vsevold Troitsky) عنصر وابسته فرهنگستان علوم شوروي سابق فرضيه‌اي را به شرح زير پيشنهاد نموده‌است:


مدل جهان داغ در حال انبساط، اولين مرحله تکامل را به نحوي مجسم مي‌سازد که هيچ ستاره، سياره و حتي مولکول و يا اتم وجود نداشته‌است (پيدايش جهان). تمام اينها پس از گذشت مدتي طولاني ايجاد شدند. بنابراين شرايط ضروري براي پيدايش موجودات زنده در مرحله خاصي از تاريخ جهان تکميل گردد. طبق فرضيه تروئيتسکي پس از آن زيست عملاً بطور هم‌زمان در اجسام فضايي مختلف به وجود آمد. مفهوم اين مطلب آنست که هيچ تمدني پيشرفته‌تر از تمدن زميني وجود ندارد. به همين دليل ما نمي‌توانيم اثري از آنها پيدا کنيم.

علل تکامل موجود فرازميني [ويرايش]

طبق نظر دانشمندان فعاليت تمدنهاي ديگر در فضا در هر مرحله‌اي از تکامل که باشند، بايد به وسيله مشکلات مربوط به تأمين انرژي محدود گردد. به عنوان مثال ايجاد فرستنده راديويي نيرومند براي برقراري ارتباط با موجودات هوشمند ديگر در جهان، به وسيله فرستادن علائم در تمام جهات به انرژي عظيمي نياز دارد که مي‌تواند موجوديت اين تمدن را به مخاطره اندازد. به علاوه، اين طرح مستلزم کوشش‌هاي فراواني است، در صورتي يک تمدن مي‌تواند از عهده چنين طرحي برآيد که آن را ضروري و بايسته تشخيص دهد. بنابراين اين مسئله هنوز در دوره بررسي است. هيچ تمدني در خارج از سياره ما کشف نشده‌است و اميدي براي کشف حتي يکي از آنها بسيار ضعيف است.
به گفته پژوهشگر دانشگاهي، جي.آي. نان (G.I.Naon) از فرهنگستان علوم استوني، تحقيق درباره مسئله تمدنهاي فرازميني به ما کمک مي‌کند که به نحو بهتري به مطالعه خودمان بپردازيم. بشريت در تکامل خود به مرحله‌اي قدم نهاده که بيش از هر وقت، از وحدت خود با جهان آگاه است، او مي‌داند قوانين فيزيکي حاکم بر سياره‌اش با قوانيني که بر بقيه جهان حکمفرماست، يکسان است.

امروزه دانستن اين قوانين بدين مفهوم است که بتوانيم وظيفه و کارمان را به طور موثري طرح ريزي کنيم و آينده خود را بر مبناي اطلاعات علمي پيش بيني نمائيم. تحقيق درباره مسئله تمدنهاي فرازميني در سطح کنوني علوم طبيعي، يکي از موثرترين راههاي دست يافتن به هدفهايمان است. بطور کلي با تلاش براي دانستن درباره امکان موجوديت تمدن‌هاي ديگر، درباره موجوديت خود در فضا مي‌آموزيم و تمدن خود را از چيزي که بازتاب اين تمدن در آينه کيهاني است، مطالعه مي‌نماييم.

زماني که بشر زميني در علوم ارتباطات آنقدر پيشرفت نکرده‌است که بتواند بيرون از محيط زيست خودش را ببيند و بتواند با آن محيط رابطه‌اي برقرار کند صرفاً به اين دليل نمي‌تواند بگويد در آن بيرون هيچکس نيست چنين تفکري ناشي از نخواستن و نتوانستن و فرار از دانستن است بلکه بهتر آنست که بگويد هنوز چشم و گوش بشر آنقدر قوي نشده‌اند تا آن بيرون را ببينند و درک کنند اما واقعيت چيست؟ واقعيت اين است که تکنولوژي ارتباطات ما هنوز آنقدر پيشرفت نکرده که بتوانيم چهان اطرافمان را بفهميم در اين راستا بايد بگويم سرعت نهايي ارتباطات ما سرعت نور است که در مقياس فضايي تقريباً فاقد ارزش است چرا؟ چون در ارتباط با نزديکترين ستاره يعني آلفا قنطورس ارسال و دريافت يک پيام ما حدود نه سال وقت مي‌برد اما در همين حال اگر پياممان را بخواهيم به سوي ديگري از کهکشان خودمان ارسال کنيم هزاران سال وقت خواهد گرفت و طبيعتا چنين تکنولوژي در ارتباطات فرازميني ناکارآمد است و مثل اين مي‌ماند که ما بايستيم و همانند صدها سال پيش فردي را از فاصله چند صد کيلومتري با فرياد زدنمان با خبر کنيم به نظر شما آيا اين احمقانه نيست پس در اينجا بهتر است تصور کنيم که موجودات فرازميني پيشرفته پيامهايشان را فراتر از سرعت نور و با سامانه‌هاي پيشرفته‌تر از ما به فضا مي‌فرستند که ما به علت ندانستن اين فناوري نسبت به آن کور هستيم و قادر به دريافت آن نيستيم کما اينکه همين حالا ممکن است ما در معرض پيام‌هاي بيشمار اينچنيني از فضا باشيم.

شانس‌ها و گزينه‌هاي وجود زيست غيرزميني [ويرايش]

با پيشرفت علم در قرن اخير، حال ديگر مي‌توانيم پاسخ‌هاي روشن تري را درباره حيات و احتمال وجود آن در کيهان بيابيم. با احتساب شماره تخميني سيارات عالم، دانشمندان محاسبه کرده‌اند احتمال اينکه ما تنها باشيم و به جز زمين در سراسر کائنات نشاني از حيات نباشد يک در ميليون است.

در هر کهکشان مانند راه شيري ???تا ميليارد ستاره وجود دارد و کيهان‌شناسان تخمين مي‌زنند ??? ميليارد کهکشان در عالم موجود است بنابراين پذيرفتني نيست اگر بگوييم سياره کوچک ما در کنار ستاره عادي مان تنها مکان پذيراي حيات در عالم است اما تنها زيستگاهي که تاکنون در عالم مي‌شناسيم زمين خودمان است. در اينجا به دليل گستردگي مطلب بحث درباره حيات در کيهان را به حوزه کوچک تر آن يعني منظومه خورشيدي محدود خواهيم کرد و به احتمال وجود حيات و سيارات و اقمار پذيراي آن مي‌پردازيم. {در آزمايش فيلادلفيامثل اينکه انسان‌ها با موجودات فضايي برخورد داشته‌اند.}

گزينه‌هاي وجود زيست [ويرايش]
در منظومه خورشيدي غير از زمين تنها سه گزينه وجود دارد که احتمال پيدايش حيات بر روي آنها بررسي مي‌شود. مي‌توانيم با اطمينان بگوييم زيست در بهرام (مريخ)، يکي از ماه‌هاي مشتري - اروپا و يکي از ماه‌هاي کيوان به نام تيتان مي‌تواند پديد بيايد. کمربند زيست خورشيد شامل سه سياره ناهيد (زهره)، زمين و بهرام است. (کمربند زيستي در سامانه خورشيدي يعني جايي که سياره‌اي با جو مناسب داراي آب به صورت مايع است و احتمال شکل گيري حيات تنها در اين کمربند وجود دارد) سياره زهره از لحاظ ظاهري شباهت زيادي به زمين دارد. جرم آنها با هم برابر است و ضمناً ترکيبات اتمسفري اوليه دو سياره شباهت زيادي با هم داشته‌اند اما سياره زهره کمي نزديک تر از زمين به خورشيد است و اين باعث عدم پايداري آب مايع در آن سياره مي‌شود. همچنين گاز کربنيکي که در جو آن قرار دارد باعث ايجاد خاصيت گلخانه‌اي شديد شده و دماي آن را تا ??? سانتي گراد مي‌رساند. بنابراين مي‌بينيد که از شرايط ابتدايي حيات يعني آب مايع و جو مناسب برخوردار نيست.

?- بهرام (مريخ): سياره ديگر کمربند حيات مريخ است که تاکنون بيش از دو گزينه ديگر کاوش شده‌است. در چند صد ميليون سال اول منظومه خورشيدي، مريخ نسبت به زمين شرايط بهتري براي پيدايش حيات داشته که به دليل سريعتر سرد شدن مريخ بوده‌است. همين زمينه شرايط پيدايش باکتري‌ها را زير پوسته مريخ ايجاد کرد. يعني شرايط سطحي مريخ بسيار زودتر از زمين براي پيدايش زيست آماده شده‌است. يافته‌هاي اخير مريخ‌نوردهاي ناسا وجود آب در گذشته مريخ- احتمالاً حدود يک ميليارد سال قبل- را نيز تاييد کرده‌اند. هرچند ميزان آن و مدت زمان بقاي آن همچنان مبهم است. علاوه بر اين شواهدي دال بر وجود جوي ضخيم از co? در سال‌هاي آغازين اين سياره وجود دارد. شايد در همين دوره زيست در زير سطح مريخ يا حتي بر سطح آن فرصت رشد يافته باشد اما به دليل ميدان مغناطيسي و گرانش ضعيف مريخ (حدود ?? درصد جو زمين) باد خورشيدي جو آن را بيش از پيش پراکنده ساخت و سبب بخار شدن يا فرو رفتن آب‌هاي سطحي به زير سطح مريخ و يخ زدن آنها شده‌است. اخيراً نيز مدار گردهاي مريخ نشانه‌هاي اميدوار کننده‌اي را از وجود منابع يخ- آب زير سطح مريخ يافته‌اند.

بنابراين امکان زندگي بر روي مريخ کنوني بسيار کم است اما غيرممکن نيست. احتمالاً گرماي دروني آن به اندازه‌اي هست که لايه زيرين يخ را گرم کند و محيطي نسبتاً مساعد را براي ميکروب‌هاي جان سخت مريخي ايجاد کنند. اين باکتري‌ها در صورت وجود در سوخت و سازشان توليدکننده متان هستند. جالب اين است که شواهد اخير مدارگرد مريخ نشانه‌هايي قطعي از وجود متان در جو مريخ دارد که يا بر اثر واپاشي‌هاي حاصل از زندگي باکتري‌ها به وجود مي‌آيند يا بر اثر فعاليت‌هاي پيوسته آتشفشاني در جو پخش مي‌شوند. اين که آيا در دوره ابتدايي مريخ حيات شکل گرفته‌است يا حتي هنوز هم باکتري‌هايي زير لايه‌هاي سطحي آن- جايي که احتمالاً آب مايع وجود دارد- زنده مانده‌اند هنوز بي پاسخ مانده‌است و جواب قطعي آن طي کاوش‌هاي آينده حاصل مي‌شود.

(شهاب سنگ مريخي ALHکه سال پيش در قطب جنوب سقوط کرده‌است. در بزرگنمايي هزار برابر با ميکروسکوپ الکتروني، ساختارهاي کرم مانندي ديده مي‌شود که دانشمندان آنها را مشابه سنگواره‌هاي زيست ابتدايي مي‌دانند. اما هيچ چيز هنوز قطعي نيست.) بنابراين هر دو سياره موجود در کمربند حيات را بررسي کرديم. (البته غير از زمين) اما ممکن است در هر منظومه کمربندهاي حيات متعددي وجود داشته باشد يعني قلمرو حيات ابتدايي محدود به کمربند حيات دور هر ستاره نيست. اگر سياره‌اي گازي اقماري بزرگ داشته باشد، نيروي جذر و مدي ميان سياره و اقمار درون اين اقمار را گرم مي‌کند. يعني حتي اگر سياره و قمرش نزديک ستاره‌اي هم نباشند، انرژي مورد نياز حيات ابتدايي تأمين خواهد شد.

?- اروپا: سطح اين قمر مشتري را اقيانوسي نيمه عميق از آب فراگرفته و روي آن را لايه‌اي يخ ضخيم که شايد ضخامت آن ?? تا ?? کيلومتر باشد، پوشانيده‌است و اين لايه يخ به دلايل مجاورت با خلأ همواره در حال شکست و ترميم است. اين قمر هم اندازه ماه زمين است و منبع گرمايي دروني آن در اثر مکش گرانشي مشتري و ديگر قمرها بر اروپا به وجود آمده‌است. اين گرما يخ‌هاي زيرين را ذوب مي‌کند، در عين حال فشار يخ‌ها باعث مي‌شود آب بخار نشود، در نتيجه ممکن است نوعي از حيات در آب زيرين شکل گرفته باشد. شکلي از حيات که متفاوت از حيات شناخته شده زمين خواهد بود. چون ژرفاي يخ به حدي است که نور خورشيدي از آن نمي‌گذرد بر همين اساس حيات وابسته به نور خورشيد نمي‌تواند در آنجا شکل بگيرد. اينکه آيا حياتي در آنجا آغاز شده و تا کجا متحول شده‌است را نمي‌دانيم. با شروع ماموريت مدارگرد جيمو (JIMO) و مطالعه قمرهاي يخي مشتري، اطلاعات نسبتاً کامل تري را درباره احتمال حيات در اروپا به دست خواهيم آورد. تنها زماني مي‌توانيم با قطعيت از حيات در اروپا صحبت کنيم که ناسا موفق شود کاوشگري را به اروپا بفرستد و با سوراخ کردن يخ‌ها، حيات دريايي را آزمايش کند که اين امر با توجه به شرايط و ضخامت يخ به زودي امکان‌پذير نيست.

(سطح يخي اروپا، شيارهاي موجود يخ‌هاي ترک خورده سطح اروپا را از ديد فضاپيماي گاليله در سال نشان مي‌دهد.)  تيتان: اين قمر با قطري معادل کيلومتر دومين قمر بزرگ منظومه شمسي و حتي از سياره‌هاي پلوتون و عطارد نيز بزرگ تر است. اما مهم‌ترين ويژگي آن وجود جو قابل توجه آن است که از نظر ترکيبات و فشار سطحي به زمين بسيار شبيه‌است. جو هر دو از نيتروژن درصد براي زمين و ?? تا ?? درصد براي تيتان) تشکيل شده و فشار جو در تيتان برابر فشار جو در زمين است. البته دومين گاز فراوان در زمين اکسيژن و در تيتان متان است.

دورتا دور جو تيتان تا ارتفاع کيلومتري سطح غباري از ذرات متان وجود دارد. در عکس‌هايي که کاسيني اخيراً از اين قمر بااهميت گرفته نواحي تيره و روشن بسياري ديده مي‌شد. نواحي تيره احتمالاً درياهاي اتان و متان هستند که در دماي - درجه سطح تيتان به وجود آمده‌اند و نواحي روشن بايد قاره‌هايي بر سطح آن باشند. به دليل دماي بسيار کم تيتان، احتمال وجود حيات در آن وجود ندارد اما اين قمر ترکيبات آلي يعني بلوک‌هاي سازنده حيات را در خود جاي داده‌است. بنابراين نمونه‌اي عالي براي بررسي شرايط آغازين حيات است، يعني چيزي شبيه زمين در ?? ميليارد سال پيش که اکنون مي‌توان سير تکوين حيات را بر روي نمونه‌اي آزمايشگاهي مطالعه کرد.

حال چگونه بر روي چنين قمري با اوضاع محيطي نه چندان مساعد حيات شکل مي‌گيرد؟ تيتان يکي از مهم‌ترين عامل‌ها را دارا است و آن جوي پايدار است که مانند يک حفاظ محيط درون قمر را از فضاي بيرون آن جدا مي‌کند. مورد بعدي مانند پيدايش حيات ابتدايي بر روي زمين است. پرتوهاي فرابنفش در برخورد با تيتان باعث شکسته شدن مولکول‌هاي نيتروژن، متان و ساير مولکول‌ها مي‌شود و در نتيجه ترکيبات آلي بعدي شکل مي‌گيرد. در نهايت چگالي ابرها به حدي مي‌شود که امکان ريزش باران‌هاي هيدروکربني را روي قمر بالا مي‌برد که در صورت روي دادن اين پديده مهم، درياچه‌ها و رودهايي از ترکيبات آلي سطح اين قمر را مي‌پوشاند. بنابراين شرايط حيات ابتدايي در مجاورت مولکول‌هاي آلي مساعد تر مي‌شود و در آن صورت ما شاهد آن چيزي خواهيم بود که در حدود ?/? ميليارد سال پيش در زمين آغاز شده‌است، تاکنون به چنين موجودات هوشمندي ختم شود. بسياري از اين حدسيات بعد از فرود هويگنس و تجزيه و تحليل کامل داده‌هاي ارسالي آن قطعي خواهد شد.

با توجه به آنچه در بالا ذکر شد مي‌بينيم احتمال اين که در جاي ديگري از منظومه شمسي هم بتواند شکل بگيرد صفر نيست. چنانچه شواهد حاکي از آن است که در زماني دوردست در مريخ حياتي ابتدايي وجود داشته و اکنون ممکن است در قمر اروپا ايجاد شده باشد و در آينده‌اي دور هم احتمال ايجاد آن بر تيتان وجود دارد، پس بايد اميدوار باشيم که ما در اين کيهان تنها نخواهيم بود.
اين سوالي است که سالها ذهن دانشمندان را به خود مشغول داشته است و دانشمندان زيادي در تلاش اند که پاسخي براي آن بيابند. اما براي پاسخ به اين پرسش بايد ابتدا معني حيات را بدانيم...

از نظر ما انسانها حيات به معني وجود شرايط حاکم بر زمين (که همانا وجود آب و اکسيژن ) است. اما اين پندار قديمي که گويا زندگي تنها تحت شرايطي شبيه به شرايط حاکم بر کره زمين مي تواند وجود آيد نادرست و غير علمي است. واقعيت آن است که حتي بر روي کره زمين هم موجوداتي زندگي مي کنند که نيازي به اکسيژن ندارند. اين نوع موجودات را باکتري هاي بي هوازي مي نامند. مقدار معيني اکسيژن براي اين باکتري ها حکم زهر را دارد و کشنده است .

آزمايشي که دکتر زيگل دانشمند آلماني انجام داده شگفت آور است. دکتر زيگل در آزمايشگاه خود شرايطي کاملاً شبيه به شرايط موجود در جو سياره مشتري ايجاد نمود و در اين محيط مرگ آور که هيچ گونه شباهتي با محيط هاي مناسب براي ايجاد و رشد و زندگي بنابه تعريف رايج و مرسوم آن ندارد انواعي از باکتري ها و قارچها را پرورش داد و عجيب آنکه آمونياک و متان و هيدروژن اين باکتري ها و قارچها را نابود نکرد . آزمايشهاي پروفسور هينتون و دکتر بلوم از دانشگاه بريستول انگلستان نيز به نتايج حيرت انگيز مشابهي منجر گرديد. اين دو دانشمند لارو نوعي پشه را ساعتها در دمايي حدود يکصد درجه سانتيگراد حرارت داده و سپس آنها را بلافاصله در هليوم مايع که برودتي معادل برودت خلاء کيهاني دارد غوطه ور ساختند. دانشمندان آنگاه لارو پشه ها را در معرض اشعه پر انرژي قرار داده و در آخر دوباره آنها را به محيط عادي زندگي خود برگرداندند. آنچه غير ممکن به نظر مي رسيد عملي شد. ما باکتري هايي را مي شناسيم که در دهانه آتشفشان و در مجاورت گدازه ها زندگي مي کنند و باکتري هاي ديگري را سراغ داريم که از سنگ تغذيه مي کنند و نيز انواعي را مي شناسيم که آهن توليد مي نمايند. انبوه سوالات بدون پاسخ بي وقفه در حال افزايش است.
عده اي از دانشمندان عقيده دارند که موجودات زنده روي زمين از سياره ديگري به زمين آمده اند . به عقيده برخي از آنها طي ميلياردها سال پيش شهابسنگي که حاوي موجودات تک سلولي بود با سطح زمين برخورد کرد و اين موجودات تک سلولي از آن پس زمين را به عنوان خانه خود انتخاب کردند. اين سلولها درآغاز اقيانوسهاي نخستين را محيط امني در برابر پرتوهاي شديد خورشيدي براي خود يافتند. به اين ترتيب زمين تبديل به سياره حيات شد. بعدها از اين موجودات تک سلولي حيات چند سلولي تکوين يافت و در حدود 500 ميليون سال پيش حيات بر سطح خشکي هاي زمين نيز گسترش يافت زيرا که در اين بين يک لايه هوا يعني لايه اوزون در جو زمين به وجود آمده بود که موجودات خشکي زي را در برابر پرتوهاي خطرناک خورشيد محافظت مي کرد.
سال 1996 دانشمندان شهاب سنگي را کشف کردند که متعلق به سياره مريخ بود و حدود 15 ميليون سا ل از عمر آن مي گذشت. دانشمندان در اين شهابسنگ کپسولهاي ميکروسکوپي اي پيدا کردند که شبيه به باقيمانده نوعي باکتري بود و به وضوح نشانگر وجود حيات در خارج از کره زمين است. خبر اين کشف بزرگ در آن سا ل جهان علم را تکان داد.
اختر شناسان همه روزه در تلاش اند تا سيارات ديگري را در وراي منظومه شمسي کشف کنند و تا به امروز موفق شده اند تعداد زيادي سياره را در منظومه هاي ديگر کشف کنند که اين سيارات اندازه اي به مراتب بزرگتر از مشتري داشته اند. شايد در يکي از اين منظومه ها سياره اي مانند زمين وجود داشته باشد و شايد در اين سيارات موجودات هوشمندي مانند ما انسانها در حال زندگي کردنند باشند. در کل ما از اين گفته ها نتيجه مي گيريم که حيات نمي تواند تنها تحت شرايط حاکم بر زمين شکل بگيرد. پس ما بايد دور اين گفته قديمي را خط بکشيم و کيهان را از ديد جديد ديگري کاوش کنيم.
تاکنون هزاران کتاب، مقاله و فيلم درباره احتمال وجود حيات در ساير سيارات ارائه شده ‌است. اما به‌راستي نظر اخترشناسان و دانشمندان علوم ديگر درباره وجود حيات يا حتي موجودات هوشمند در سيارات ديگر چيست؟

جالب‌ترين سياره در منظومه شمسي، کره مريخ (بهرام) است. اين کره به‌خاطر ترکيبات آهن به سياره سرخ نيز شهرت دارد. هميشه افسانه‌هاي فراواني درباره ساکنان مريخ وجود داشته است. در قطب مريخ، يخ (آب جامد) و دي‌اکسيدکربن وجود دارد. نيروي جاذبه بر روي مريخ، يک‌سوم نيروي جاذبه بر زمين است.

دانشمندان بر اين نظرند که جو مريخ در سه ميليارد سال پيش تراکم بيشتري داشته است، اما بر اثر پايان فعاليت‌هاي آتشفشاني و جرم محدود اين سياره، گازهاي موجود از جو اين سياره خارج شده‌اند. با اين‌وجود امکان درياهاي زيرزميني در مريخ نيز وجود دارد.

به‌دنبال کشف يک سنگ آسماني از کره مريخ بر روي زمين، دانشمندان در آزمايش‌هاي خود موفق به مشاهده بقاياي موجودات ميکروسکوپي شدند. اما هنوز به‌طور قطعي نمي‌توان گفت که موجودات ميکروسکوپي منشايي فرازميني دارند. بدون دريافت نمونه مستقيم از مريخ، تمام نظرات موجود تنها گمانه‌زني خواهد بود.

در اکتشافي ديگر، پژوهشگران مرکز تحقيقاتي ناسا، مقدار زيادي گاز متان در اتمسفر کره مريخ کشف کردند. حضور متان مي‌تواند نشانه‌اي از حيات در اين کره باشد.

براي پژوهشگران مرکز تحقيقاتي ناسا روشن نيست که چگونه اين مقدار گاز متان در مريخ پديد آمده است. تلسکوپ‌هاي سازمان ناسا تصاويري از "ابر متان" در سطح مريخ نشان مي‌دهند که حدود ?? هزار تن وزن دارد.

از آنجا که منبع اصلي توليدکننده اين گاز موجوات زنده‌اند، احتمال حضور حيات در سطح مريخ، قوت بيشتري گرفته است. محققان ناسا، از هفت سال پيش به‌کمک تلسکوپ‌هاي فوق‌پيشرفته نصب شده در رصدخانه‌ها و تلسکوپ‌هاي فضايي، تحولات اين کره قرمز رنگ را به‌دقت دنبال مي‌کنند.

منشاء گاز متان
افزايش غلظت متان در جو کره مريخ، براي نخستين بار در سال ميلادي توجه پژهشگران را به‌خود جلب کرد. در طول فصل تابستان اين کره، ابر بزرگي از متان در سطح مريخ تشکيل شد. اين پديده، در بهار سال تکرار شد.

پرسش بزرگ اينجاست که گاز متان چگونه تشکيل شده است؟ مسئله بعد، زمان دقيق تشکيل اين گاز است. پژوهشگران ناسا مي‌گويند، سن دقيق متان مشخص نيست. از آنجا که متان پايداري‎ طولاني ندارد، افزايش غلظت ناگهاني آن مي‌تواند حاصل فعال‌شدن آتشفشاني ناشناخته در سطح مريخ باشد.

در حالي‌که توليدکننده اصلي متان، موجودات زنده‌اند، درصد متان اتمسفر کره زمين، منشاء زيستي دارد. تشکيل چنين گازي، از جمله ناشي از فعاليت باکتري‌ها يا حاصل تجزيه ارگان‌هاي زيستي است. ده درصد باقي‌مانده متان اتمسفر کره زمين، ناشي از فعاليت‌هاي زمين‌شناختي پوسته اين کره خاکي از جمله گرم‌شدن زمين است.گرم‌شدن مريخ
با افزايش دما و ذوب‌شدن زمين‌هاي يخ‌زده نيمکره ‌شمالي، مقداري گاز متان آزاد مي‌شود. البته افزايش غلظت متان در اتمسفر کره زمين، خطري جدي براي موجوات زنده اين کره محسوب مي‌شود.

پژوهشگران حدس مي‌زنند که علت تشکيل ابر متان در مريخ، گرم‌شدن سطح اين کره در بهار و تابستان است. کره مريخ که در فاصله ميليون کيلومتري زمين قرار گرفته، فصل‌هاي مشابه زمين دارد. با اين تفاوت که دماي هوا در محدوده منهاي و مثبت درجه سلسيوس متغير است.

پژوهشگران ناسا اميدوارند، به‌زودي پاسخ معماي پيدايش اين حجم از گاز متان در اتمسفر کره مريخ را پيدا کنند.

يکي از ماه‌هاي سياره مشتري به‌نام "اروپا" نيز داراي قشر ضخيمي از يخ است. اخترشناسان گمان مي‌برند که در زير اين لايه قطور يخ، دريايي از آب شور وجود دارد. اما امکان زندگي موجودات زنده در ماه "اروپا" منوط به نمونه‌برداري و مشاهدات مستقيم است.

"تيتان"، ماه سياره زحل نيز داراي جوي نسبتا فشرده و شبيه به زمين در دوران شکل‌گيري آن است. اما با توجه به سرماي شديد (منهاي درجه) در ماه تيتان، وجود حيات از نوع زميني بعيد به‌نظر مي‌رسد.

حيات بيرون از منظومه شمسي
به گزارش دويچه‌وله، اخترشناسان تاکنون موفق به کشف سياره در خارج از منظومه شمسي شده‌اند. اما اغلب اين سيارات با ترکيبي از گازهاي مختلف، به‌علت نزديکي به ستارگان، داراي دماي بسيار بالايي هستند. فاصله اين سيارات تا ستاره مرکزي خود، براي حيات مساعد نبوده و شباهتي ميان اين سيارات و زمين نيز وجود ندارد.

بايد افزود که شناسايي سيارات بسيار بزرگ و با حرکت انتقالي سريع، که در بيرون از منظومه شمسي قرار دارند، به‌مراتب آسان‌تر از کشف سيارات کوچک است. با ادامه ماموريت کاوشگر فضايي "کوروت" که دو سال پيش از سوي کشورهاي اروپايي به فضا پرتاب شد، امکان شناسايي سيارات کوچک و سرد بيش از پيش فراهم خواهد شد. در سال نيز با نصب تلسکوپ فضايي "WEBB" اين وضعيت به‌طور اساسي تغيير خواهد کرد. به‌طور مثال کشف سياره‌اي خارج از منظومه شمسي به‌نام Gliese 581c نشان مي‌دهد که با وجود سرماي زياد آن، به‌کمک "گرمايش گلخانه‌اي" مي‌توان شرايط مساعدي را براي حيات روي اين سياره به‌وجود آورد.

اثري از موجودات فضايي
در صورتي‌که موجودات فضايي، مانند موجودات زنده بر روي زمين، ترکيباتي از مولکول‌هاي ارگانيک داشته باشند، پس مي‌توان اثري از اين ترکيبات شيميايي را در کهکشان‌ها کشف کرد. اما اين کشف هنوز به‌معناي وجود موجودات فضايي نخواهد بود. تنها در صورت ارسال پيام به زمين، از طريق امواج راديويي و يا پرتوهاي نوري، مي‌توان با اطمينان از وجود موجودات فضايي سخن راند. به‌نظر پژوهشگران پروژه SETI در کاليفرنيا، در کهکشان راه‌شيري صدها تمدن از موجودات هوشمند وجود دارد. بهره‌برداري از راديوتلسکوپ در کاليفرنيا در سال آينده، امکان شناسايي پيام‌هاي فضايي محتمل را افزايش خواهد داد.
حيات در سيارات ديگر، آري-خير

اين سوال همواره ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده است. اما اگر پاسخ مثبت باشد، چطور مي?توان با موجودات زنده فرا زميني ارتباط برقرار کرد؟
از آنجا که مواد شيميايي ارگانيک همه جا پراکنده هستند، اين احتمال وجود دارد که در چنين جهان بزرگي سيارات ديگري مانند زمين وجود داشته باشند و امکان حيات در آنها فراهم باشد. اما هيچ?کس نمي?داند که چه چيزي سبب آغاز حيات روي کره زمين شده است.
مشخصات هيچ سياره ديگري از منظومه شمسي مانند زمين نيست. البته به تازگي سيارههايي شناسايي شده?اند که دور ستاره?هاي ديگر- نه خورشيد- ميگردند. اما اين سيارهها آنقدر از ما دورند که نميتوانيم هيچ اطلاعاتي از آنها به دست آوريم.

در سال 1996 ناسا آثاري را روي صخرههاي سياره مريخ مشاهده کرد که احتمال داشت فسيل موجودات ميکروسکوپي و زنده باشند. اطلاعات ديگر نيز تأييد کردهاند که سياره مريخ در گذشته گرمتر و مرطوب?تر از امروز بوده است. در واقع، مريخ تنها سيارهاي است که دانشمندان احتمال ميدهند بتوانند آثار حيات را بر آن بيابند. به همين دليل، فضاپيماهايي که قرار است در آينده به مريخ بروند به گونهاي طراحي شدهاند که ميتوانند سطح مريخ را سوراخ کنند و در لايههاي پايينتر از سطح آن به جستوجوي آثار حيات- ميکروسکوپي- بپردازند. اما اگر به راستي ثابت شود که آثار کشف شده در صخرههاي مريخي، به نوعي از حيات مربوط هستند، احتمالاً بايد بپذيريم که جهان پر از حيات است.

يکي ديگر از شواهدي که تصور وجود حيات در سيارههاي ديگر را تقويت کرده است. سيگنالهايي راديويي است که راديو تلسکوپها از 1960 به بعد از فضا دريافت کردهاند. اين سيگنالها آهنگ مشخصي يا به عبارتي الگوي صوتي خاصي دارند، اما ضرباهنگ آنها مثل سيگنال?هاي مربوط به ستارههاي تپنده، منظم نيست. البته هيچ مدرک مستندي در دست نيست که براي اثبات اين فرضيه- حيات در فضا- و ارتباط آن با پيامهاي راديويي فضا به کار آيد.
اما هيجان انگيزترين موضوعي که به فرضيه وجود حيات در فضا دامن زده است، مشاهده و گزارش «بشقاب پرنده» هاست.
 


 

 

 

براي ورود به محيط بازي آنلاین فضایی اينجا كليك كنيد

 

 

 

 

 

 

 

 

     
راهنمای بازی آنلاین
شروع بازي آنلاين
 دفاع از سياره
  مديريت چند سياره
  ساخت قمر ماه
مدیریت قمرها
 ساخت سیاره مستعمره
  نابود کردن اقمار
  افزایش سرعت بازی
  دزدان فضایی و دریایی
  همکاری گروهی
  حمله زمانی
سوالات متداول
در جستجوی هیولا
استفاده از رادار 
  کلید طلایی
  ارتش متحد فضایی
  ساختن طلا
  عدم هک اکانت امپراطوری
مولتی اکانت و خروج موقت
تغییر نام کاربری در اکانت
تغییر نام سیارات و اقمار
پیام عدم ساخت و ساز
  استخدام فرماندهان فضا
استفاده از دروازه جهش
حرف های بازیکنان
دفاع متحد و گروهی
  قوانین
 
 

Copyright (C) 2012-2013 lordha.COM All rights reserved
کلیه حقوق سایت لردها متعلق به تیم {لردها} می باشد . طبق قوانین کپی رایت هرگونه نسخه برداری و کپی از محتواي سایت ممنوع می باشد