مطالب علمی فضایی
طلا از اعماق فضا
تمدن های هوشمند فضایی
فضانوردان باستانی
تسخیر دیگر سیارات
رايانه ها در علوم فضايي
چگونگی پیدایش سیارات
پيدايش قمر ماه
فضایی ها در تاریخ بشر
زباله‌هاي فضايي
تکنولوژی فضایی ها
 زندگی در دیگر سیارات
سياهچاله ها
شهاب سنگ چیست
 شهاب واره چيست
غبار فضايي
 اسرار قمر ماه
سوخت ها در فضا
فضا چیست
 سال نوری چيست
فروش مولتی اکانت
  نام اعداد خیلی بزرگ
 
بازی آنلاین فکری و فضایی

 

 
 
 
 


 سال نوری چيست ؟
ما عددهای کوچک را به خوبی می شناسیم، چون هر روز با آن ها سروکار داریم. مثل۳، ۴۲ ، ۵/۱۳ ، ۱۵۸ و ... این عددها را به راحتی می خوانیم، می نویسیم وبرای اندازه گیری و شمارش چیزها به کار می بریم. برای این کارنیز واحدهای مختلفی ساخته شده است.مثل: متر، کیلوگرم، ثانیه و... . اما وقتی عددهای ما بزرگ تر می شوند واحدهای بزرگ تری برای آن ها به کار می بریم. برای مثال:
به جای این که بگوییم ۶ تا بشقاب، می گوییم ۱دست بشقاب.
یا به جای این که بگوییم ۱۲ تا پیراهن، می گوییم ۲ جین پیراهن.
یا به جای این که بگوییم ۵۰۰۰ کیلوگرم، می گوییم ۵ تن.
یا به جای این که بگوییم ۱۴۰۰۰ متر، می گوییم ۱۴ کیلومتر.
و . . .
برای اندازه گیری ابعاد یک کتاب از واحد سانتی متر و برای اندازه گیری ابعاد یک زمین از واحد متر و برای تعیین فاصله ی بین شهرها از واحد کیلومتر استفاده می کنیم. حالا اگر بخواهیم فاصله ی بین کره زمین و دیگر اجرام آسمانی را بیان کنیم آیا واحدهای متر و کیلومتر مناسب هستند؟ می توان گفت زمین ما در جهان هستی مانند یک دانه ی ماسه است در کف اقیانوس واگر ما بخواهیم کیلومتر را برای بیان فاصله ی بین کرات به کار ببریم عدد حاصل بسیار بزرگ خواهد شد که در بیان، نوشتن و محاسبات ما را دچار مشکل خواهد کرد. برای اندازه گیری این مسافت ها، به واحد کاملا متفاوتی نیاز داریم.
ستاره شناسان که با فاصله های خیلی دور و اعداد زیادی سر و کار دارند، از یک واحد بسیار بزرگ به نام سال نوری استفاده می کنند. مسافتی را که نور در یک سال طی می کند سال نوری می نامیم.
نور در هر ثانیه تقریباً ۰۰۰/۳۰۰ کیلومتر را طی می کند.اگر بخواهیم بدانیم یک سال نوری چند کیلومتراست، ابتدا با حساب کنیم یک سال چند ثانیه است. هر سال ۳۶۵ روز و هر روز ۲۴ ساعت و هر ساعت ۶۰ دقیقه و هر دقیقه ۶۰ ثانیه است. بنابراین:
ثانیه ۰۰۰/۵۳۶/۳۱ = ۶۰ * ۶۰ * ۲۴ * ۳۶۵
کیلومتر ۰۰۰/۰۰۰/۸۰۰/۴۶۰/۹ = ۳۰۰۰۰۰ * ۳۱۵۳۶۰۰۰
پس یک سال نوری برابر۹ بیلیون و۴۶۰ میلیارد و۸۰۰ میلیون کیلومتر است.
ما منظره کهکشان عظیم و پرستاره‌ای را که درون آن زندگی می‌کنیم، به صورت راه شیری می‌بینیم. در کهکشان راه شیری ، احتمالا صد میلیارد ستاره وجود دارد. ما در میان این کهکشان هستیم و به همین دلیل نمی‌توانیم شکل کلی آن را به آسانی تجسم کنیم. در واقع کهکشان راه شیری، شبیه یک چرخ فلک غول پیکر است و دو بازوی پرستاره دارد، که چندین بار به دور بخش مرکزی پیچیده‌اند. طول کهکشان ما ۱۰۰۰۰۰ سال نوری است. این کهکشان حدود ۱۰ میلیارد سال پیش، از یک ابر عظیم گاز و غبار تشکیل یافت. اگر ستارگان کهکشان را با سرعت سه ستاره در یک ثانیه بشماریم، هزار سال طول می‌کشد.

نور با سرعت ۳۰۰ هزار کیلومتر در ثانیه حرکت می‌کند. در این سرعت نور مسافتی برابر با ۱۸ میلیون کیلومتر را دریک دقیقه طی می‌نماید. این مسافت را دقیقه نوری می‌نامیم. وقتی که می‌گوییم یک جرم آسمانی، در فاصله یک دقیقه نوری ما قرار دارد، این بدان معناست که آن جرم در فاصله ۱۸ میلیون کیلومتری زمین واقع شده است. مثلا فاصله خورشید از کره زمین ۸ دقیقه و ۳۰ ثانیه نوری می‌باشد. این عدد نشان می‌دهد که فاصله خورشید از زمین ۱۵۰ میلیون کیلومتر است. فاصله کره ماه از زمین برحسب این واحد۲۵/۱ ثانیه نوری است.
 

 

 

براي ورود به محيط بازي آنلاین فضایی اينجا كليك كنيد

 

 

 

 

 

 

 

 

     
راهنمای بازی آنلاین
شروع بازي آنلاين
 دفاع از سياره
  مديريت چند سياره
  ساخت قمر ماه
مدیریت قمرها
 ساخت سیاره مستعمره
  نابود کردن اقمار
  افزایش سرعت بازی
  دزدان فضایی و دریایی
  همکاری گروهی
  حمله زمانی
سوالات متداول
در جستجوی هیولا
استفاده از رادار 
  کلید طلایی
  ارتش متحد فضایی
  ساختن طلا
  عدم هک اکانت امپراطوری
مولتی اکانت و خروج موقت
تغییر نام کاربری در اکانت
تغییر نام سیارات و اقمار
پیام عدم ساخت و ساز
  استخدام فرماندهان فضا
استفاده از دروازه جهش
حرف های بازیکنان
دفاع متحد و گروهی
  قوانین
 
 

Copyright (C) 2012-2013 lordha.COM All rights reserved
کلیه حقوق سایت لردها متعلق به تیم {لردها} می باشد . طبق قوانین کپی رایت هرگونه نسخه برداری و کپی از محتواي سایت ممنوع می باشد