مطالب علمی فضایی
طلا از اعماق فضا
تمدن های هوشمند فضایی
فضانوردان باستانی
تسخیر دیگر سیارات
رايانه ها در علوم فضايي
چگونگی پیدایش سیارات
پيدايش قمر ماه
فضایی ها در تاریخ بشر
زباله‌هاي فضايي
تکنولوژی فضایی ها
 زندگی در دیگر سیارات
سياهچاله ها
شهاب سنگ چیست
 شهاب واره چيست
غبار فضايي
 اسرار قمر ماه
سوخت ها در فضا
فضا چیست
 سال نوری چيست
فروش مولتی اکانت
  نام اعداد خیلی بزرگ
 
بازی آنلاین فکری و فضایی

 

 
 
 
 
 

چگونگي پيدايش قمر ماه

طبق مشاهدات جديد داتشمندان آنها مي گويند به احتمال زياد ماه از مواد تشکيل دهنده زمين تشکيل شده است اين نظريه برخلاف نظريه هايي بوده است که تا کنون وجود داشته است .
چگونگي پيدايش ماه

طبق مطالعات دانشمندان مي گويند ماه درست در حدود 4.5 ميليارد سال پيش زماني که شي اي بنام Theia که تقريبا به اندازه ميزيخ بوده است به زمين برخورد کرده و خدود 40 در صد از اين کره که Theia باقي مانده است و اين باقي مانده همان ماه خودمان است .البته با مشاهده کارشناسان شيمي ماه و زمين از نظر ساختار بسيار شبيه به هم هستند به طوري که پنها را ايزوتوپ هم مي نامند .

دانشمندان يراس مقايسه ماه و زمين از مقايسه ايزوتوپ هاي تيتانيوم موجود در ماه و زمين استفاده کرده اند دانشمندان با مقايسه اين ايزوتوپ ها اعلام کردند که شايد علت تفاوت تيتانيوم ها و ايزوتوپ ها پرتو هاي کيهاني باشند که به اين مواد برخورد کرده و موجب تغييرات در تعداد نوترون ها شده است .اين يافته ها دلايلي است که دانشمندان را بر آن داشته تا در شباهت زمين و ماه اصرار داشته اشند بعيد ميرسد که ساختار Theia شباهتي به زمين داشته باشد به گفته دانشمندان اگر ماه حاصل Theia باشد بايد تفاوت هاي بيشتري نسبت به زمين داشته باشد .از يک سو ممکت است پس از اين ضربه شديد ماه و Theia با هم ترکيب شده باشند و ماه حاصل ذراتي از اين دو جسم باشد .طبق مطالات اخير دانشمندان مي گويند شايد زمين واقعا داراي دو قمر بوده است که يکي بخاطر برخورد با زمين با قمر ديگر ترکيب شده است .

از طرفي سرد بودن سطح ماه يکي ديگر از سوالات دانشمدان است که به احتمال زياد به همين ايزوتوپ ها و تفاوت هاي آن ها با ايزوتوپ هاي زميني دارد .ژانت و همکارانش اميدوارند تا با اندازه گيري و تحقيق و بررسي در مورد ايزوتوپ هاي کلسيم اطلاعات جديد از اين قمر و شباهت آنها و حتي نحوه پيدايش آن بدست آورند .
سال‌هاست که منشا شکل گيري ماه براي منجمين ناپيداست. يافته‌هاي سفينه‌ي سازمان فضايي اروپا ، SMART-?، شواهد جديدي را در مورد طرز تشکيل قمر زمين نشان مي‌دهد. اين فضاپيما نشانه‌هايي از وجود موادي مانند کلسيم، منيزيم و سيليکون را بر سطح ماه يافته است.با وجود اين يافته‌ها، دانشمندان مي‌توانند منشا و شکل گيري ماه را دقيق‌تر بررسي کنند.
آيا ماه در ابتدا در فضا رها بوده و بر اثر جاذبه‌ي زمين جذب اين سياره شده؟ يا اين دو جسم از ابتداي شکل‌گيري منظومه‌ي شمسي در کنار هم به وجود آمده‌اند؟ شايد هم بر اثر برخورد جسمي عظيم به زمين، قسمتي از زمين کنده شده و ماه را به وجود آورده است. اين‌ها همه نظريه‌هايي هستند که دانشمندان در مورد شکل‌گيري ماه مطرح کرده‌اند.

اما با وجود يافته‌هاي جديد فضاپيماي SMART-? سازمان فضايي اروپا‌، مي‌توان منشا ماه را دقيق‌تر مورد بررسي قرار داد.اين فضاپيما با استفاده از ابزار D-CIXS توانست اثراتي از وجود عنصر کلسيم را بر سطح ماه بيابد. مسئولين ابزار D-CIXS در سازمان فضايي اروپا وجود عناصر آلمينيوم، منيزيم و سيليکون را نيز تاييد کرده‌اند. «مانوئل گريند» رئيس بخش ابزار D-CIXS از دانشگاه ولز مي‌گويد:"ما تا پيش از اين نقشه‌ي پراکندگي عنصر آهن را بر سطح ماه داشتيم. حال وقت آن است که نقشه ي پراکندگي عناصر ديگر را به دست آوريم".


در نهم اوت ???? فضاپيماي روسي LUNA?? به سمت ماه پرتاب شد و در ?? اوت در درياي بحران‌ها بر سطح ماه فرود آمد. اين فضاپيما نمونه‌هايي را از خاک ماه در منطقه‌ي درياي بحران‌ها به زمين آورد.

در ژانويه‌ي ???? ، هنگامي که SMART-1 بر فراز درياي بحران‌ها (همان منطقه‌اي که سفينه ي روسي فرود آمده بود) قرار داشت، در سطح خورشيد انفجاري عظيم رخ داد. عموما دانشمندان سعي دارند تا در زمان وقوع اين نوع انفجار ها فضاپيما را دور از تابش خورشيد نگه دارند اما اين بار، اين اتفاق دقيقا همان چيزي بود که مسئولين ابزار D-CIXS منتظر آن بودند. اين ابزار با تابش پرتو ايکس کار مي‌کند.به اين طريق که هنگامي که پرتو ايکس به سطح ماه مي‌تابد،مولکول‌هاي سطحي ماه تحريک شده و از خود پرتو ايکس تابش مي‌کنند.

اين امواج از سطح ماه به ابزار D-CIXS مي‌رسد و اين ابزار با بررسي هر کدام از آنها، به خواص مولکولي که موج را تابش کرده پي مي‌برند. در طي انفجار خورشيدي پرتو ايکس لازم براي انجام اين کار به مولکول هاي سطح ماه تابيد. پس از انجام تجزيه و تحليل‌ها، دانشمندان اين پروژه به اين نتيجه رسيدند که يافته‌هاي آنها با نمونه‌هايي که فضاپيماي روسي از همان منطقه آورده بود، همخواني دارد.

پس از ماموريت سفينه هاي آپولو به ماه در دهه‌ي‌ ???? و ???? و نمونه‌هاي خاک ماه که با خود به زمين آوردند ، دانشمندان به شباهت بسيار زياد مواد سطحي ماه و مواد دروني زمين که قسمت‌هايي از گوشته (يکي از لايه‌هاي دروني زمين) را تشکيل مي‌دهد پي‌بردند. اين نتايج نشان داد که به احتمال زياد ماه بر اثر برخورد سياره اي به اندازه ي مريخ با زمين، از زمين کنده شده و در فضا رها شده است. اما مشکلاتي هم در اين نظريه وجود دارد. مثلا ايزوتوپ‌هايي که در سنگ‌هاي ماه پيدا شده و در زمين موجود نيست.

"گريند" مي گويد:"در نتيجه مي‌توان گفت که سنگ‌هايي که سفينه‌هاي آپولو با خود به زمين آورده اند‌، تنها متعلق به بخشي از سطح ماه است و گواه بر وجود عناصري خاص در کل سطح ماه نيست."

با به دست آوردن پراکندگي عناصر مختلف بر سطح ماه، دانشمندان مي‌توانند ترکيب مواد در زمين اوليه را دقيق‌تر مشخص کنند. همچنين مي‌توان گفت که ممکن است بيشتر عناصر ماه از جسم برخورد کننده با زمين (به اندازه ي مريخ) گرفته شده باشد و اين دليلي است بر متفاوت بودن بعضي از عناصر زمين و ماه. براي پي‌بردن به عناصر داخلي ماه در آينده دانشمندان به مدل‌هاي دقيق‌تري از ساختار و تحول قمر زمين نياز خواهند داشت.


 

 

 

براي ورود به محيط بازي آنلاین فضایی اينجا كليك كنيد

 

 

 

 

 

 

 

 

     
راهنمای بازی آنلاین
شروع بازي آنلاين
 دفاع از سياره
  مديريت چند سياره
  ساخت قمر ماه
مدیریت قمرها
 ساخت سیاره مستعمره
  نابود کردن اقمار
  افزایش سرعت بازی
  دزدان فضایی و دریایی
  همکاری گروهی
  حمله زمانی
سوالات متداول
در جستجوی هیولا
استفاده از رادار 
  کلید طلایی
  ارتش متحد فضایی
  ساختن طلا
  عدم هک اکانت امپراطوری
مولتی اکانت و خروج موقت
تغییر نام کاربری در اکانت
تغییر نام سیارات و اقمار
پیام عدم ساخت و ساز
  استخدام فرماندهان فضا
استفاده از دروازه جهش
حرف های بازیکنان
دفاع متحد و گروهی
  قوانین
 
 

Copyright (C) 2012-2013 lordha.COM All rights reserved
کلیه حقوق سایت لردها متعلق به تیم {لردها} می باشد . طبق قوانین کپی رایت هرگونه نسخه برداری و کپی از محتواي سایت ممنوع می باشد