مطالب علمی فضایی
طلا از اعماق فضا
تمدن های هوشمند فضایی
فضانوردان باستانی
تسخیر دیگر سیارات
رايانه ها در علوم فضايي
چگونگی پیدایش سیارات
پيدايش قمر ماه
فضایی ها در تاریخ بشر
زباله‌هاي فضايي
تکنولوژی فضایی ها
 زندگی در دیگر سیارات
سياهچاله ها
شهاب سنگ چیست
 شهاب واره چيست
غبار فضايي
 اسرار قمر ماه
سوخت ها در فضا
فضا چیست
 سال نوری چيست
فروش مولتی اکانت
  نام اعداد خیلی بزرگ
 
بازی آنلاین فکری و فضایی

 

 
 
 
 
 

زباله‌هاي فضايي
زباله‌هاي فضايي اشياء گوناگوني هستند که توسط انسانها به وجود آورده شده‌ و در مدار زمين در حال گردش هستند، اما در حال حاضر فاقد هرگونه بهره‌مندي هستند.

برآورد مي‌شود که تعداد اين اشيا دهها ميليون باشد و از اين تعداد بيش از پانصد هزار آنها به هنگام چرخش بر مدار زمين رهگيري مي‌شوند. با توجه به سرعت اين زباله‌ها که در حدود میلیون ها مايل در ساعت است امکان آسيب رساندن به ماهواره‌ها و سفينه‌هاي فضايي حتي توسط قطعات نسبتاً کوچک وجود دارد خطر برخورد يکي از اين اشيا به ايستگاه بين‌المللي فضايي به وجود آمد و در حالي که فضانوردان مستقر در ايستگاه در دو کپسول سايوز پناه گرفته بودند، شيئ ناشناخته از فاصله‌اي در حدود چند صد  متري ايستگاه رد شدمشکلي به نام زباله‌هاي فضايي
ده‌ها سال است كه صدها هزار قطعه زباله فضايي، از پيچ و مهره گرفته تا دستكش و ساير قطعات بازمانده ماهواره‌ها و فضاپيماهاي منهدم شده زمين را محاصره كرده‌اند به طوري كه مي‌توان به جرات گفت اطراف زمين دسته كمي از يك زباله‌داني بزرگ ندارد.

البته در اين زباله‌داني خبري از پشه و مگس و بوهاي متعفن نيست، با اين حال خطري كه آنها براي زمين و ساكنان آن دارند بسيار بيشتر از تهديد ناشي از پشه و مگس و بوهاي نامطبوع است. اين خطر زماني به اوج خود مي‌رسد كه شمار قابل توجهي از اين زباله‌ها اين شانس را پيدا مي‌كنند كه وارد جو زمين شده و با سرعت بسيار بالايي، كه در برخي موارد به حدود 30 هزار كيلومتر بر ساعت مي‌رسد، راهي نقطه‌اي از زمين مي‌شوند. حالا تصور كنيد افرادي كه در نقطه محل سقوط اين زباله‌ها در حال زندگي هستند با چه تهديد بزرگي روبه‌رو مي‌شوند و اين در حالي است كه خبر از بروز اين حادثه قريب‌الوقوع ندارند، اما قسمت ناراحت‌كننده‌تر ماجرا اين است افرادي كه در تيررس برخورد اين زباله‌ها قرار دارند عملا زماني براي نجات جان خود ندارند.
ما هزاران شي را در فضا جا داده‌ايم. اين اشياء شامل ماهواره‌هايي است که دور زمين مي‌گردند و اطلاعات را به زمين ارسال مي‌کنند. ماهواره‌هايي هم وجود دارند که کار آنها متوقف شده ولي هنوز در فضا سير مي‌کنند. برخي ماهواره‌ها منفجر شده يا با همديگر تصادم کرده‌اند و در هر بار که اين اتفاق افتاده به قطعات کوچکي تقسيم شده‌اند.فقط ماهواره‌ها نيستند که در فضا وجود دارند، ماهواره‌ها را موشک به فضا برده است لذا قطعات موشکي نيز در فضا وجود دارند. با پرتاب هر موشک به فضا مقدار بيشتري زباله در مدار زمين جمع مي‌شود و اين امر خطر برخورد فضاپيماها را به همديگر در آينده بيشتر مي‌کند.
ده‌ها سال است كه صدها هزار قطعه زباله فضايي، از پيچ و مهره گرفته تا دستكش و ساير قطعات بازمانده ماهواره‌ها و فضاپيماهاي منهدم شده زمين را محاصره كرده‌اند به طوري كه مي‌توان به جرات گفت اطراف زمين دسته كمي از يك زباله‌داني بزرگ ندارد
زماني كه زباله‌هاي فضايي از جو زمين عبور مي‌كنند در آستانه برخورد با زمين رفتار شهاب سنگ‌ها را دارند يعني با نور درخشاني كه ناشي از حركت سريع آنهاست قسمتي از آسمان را همچون زمان وقوع رعد و برق روشن مي‌كنند. در سال 1999 مطالعه‌اي در زمينه زباله‌هاي فضايي انجام شد كه براساس برآوردهاي صورت گرفته در آن حدود 2 ميليون تن زباله‌هاي متنوع فضايي در مدار پايين زمين در حال چرخش هستند. البته در چند سال گذشته و همزمان با گسترش فعاليت‌هاي فضايي كشورهاي مختلف جهان بر حجم اين زباله‌ها افزوده شده است. نكته‌اي كه بايد به آن توجه كرد خطراتي است كه اين زباله‌ها در خارج از زمين دارند. به جز تهديداتي كه براي ساكنان زمين مطرح شده است، اين زباله‌ها مي‌توانند عملكرد تلسكوپ‌هاي فضايي يا ماهواره‌ها را نيز مختل كنند. به عقيده دانشمندان برخورد تنها يك تكه زباله فضايي به ابعاد چند سانتي‌متر به يك ماهواره مي‌تواند عملكرد آن را دچار اختلالات زيادي كند، اما اين تازه آغاز يك ماجراي غم‌انگيز است. برخي از اين زباله‌ها كه ابعادي درحدود يك توپ بيسبال يا كمي بزرگ‌تر از آن دارند مي‌توانند سلامتي فضانوردان را در حين انجام پياده‌روي‌هاي فضايي يا حتي در حين حضور در شاتل‌هاي فضايي و ايستگاه فضايي بين‌المللي در معرض خطرات جدي قرار دهند. به عنوان مثال در اين خصوص، برخورد تكه رنگ خشك‌شده‌اي از يكي از ماهواره‌هاي از كار افتاده در مدار زمين با بدنه شاتل موجب ايجاد شكافي در اندازه چند سانتي‌متر در يكي از پنجره‌هاي آن شده بود.

تنها تا ژوئن سال 2000 آژانس فضايي آمريكا از شمارش نزديك به 9 هزار سيستم دست‌ساز انساني غول پيكر در اطراف زمين خبر داده بود كه البته در يك دهه اخير شمار اين قطعات به طرز قابل‌توجهي افزايش يافته است. از اين تعداد حدود 2670 مورد ماهواره‌هايي هستند كه يا به طور نيمه‌فعال يا از كارافتاده هستند. همچنين 90 مورد نيز كاوشگرهايي بوده‌اند كه به خارج از مدار زمين پرتاب شده و متاسفانه بيش از 6 هزار قطعه نيز زباله‌هاي بزرگ فضايي هستند كه زمين را در محاصره خود قرار داده‌اند. البته بايد به اين ميزان انبوهي از زباله‌هاي فضايي خرد را نيز افزود كه در سال‌هاي اخير افزايش بيشتري پيدا كرده‌اند.
تاپايان سال 2011حدود 330 ميليون قطعه زباله فضايي با ابعاد مختلف از قطر يک ميلي متر تا ماهواره هاي از کار افتاده چند صد کيلوگرمي در مدارهاي مختلف زمين سرگردان مي باشد. اکثر زباله هاي فضايي در دو منطقه عمده در اطراف زمين انباشته شده اند. منطقه لئو يا محدوده کم ارتفاع مداري، اولين منطقه آلوده فضا شمرده مي شود. اين منطقه که از ارتفاع 200 کيلومتري سطح زمين آغاز مي شود و تا حدود 2000 کيلومتري ادامه پيدا مي کند، بر حسب اتفاق ميزبان بيشترين تعداد ماهواره هاي هواشناسي و نظامي است و از اين نظر، منطقه حساسي به حساب مي آيد. منطقه دوم، ناحيه کم ضخامت مدار زمين آهنگ يا ژئو در ارتفاع 3600 کيلومتري زمين است که تقريباً تمامي ماهواره هاي مخابراتي و تلويزيوني در اين ناحيه واقع شده اند. مهم ترين دليل مطالعه زباله هاي فضايي، خطراتي است که وجود اين پسماندها براي ماموريت هاي فضايي به وجود مي آورند.
سهم راكت‌ها در توليد زباله‌هاي فضايي

بسياري بر اين باورند كه زباله‌هاي فضايي عمدتا ناشي از ماهواره‌هاي از كارافتاده هستند. با اين حال نبايد سهم قابل توجه راكت‌هاي بالابرنده را نيز فراموش كرد. اين راكت‌ها وظيفه دارند ماهواره‌ها و ساير سيستم‌هاي فضايي را براي فرار از جاذبه زمين همراهي كنند. با اين حال پس از اتمام ماموريت از بدنه سيستم در حال فرار از زمين جدا شده و در فضاي اطراف زمين معلق مي‌مانند.
البته برخي از آنها نيز پس از چند روز با شدت بسيار زياد با زمين برخورد مي‌كنند و اين دقيقا همان داستاني است كه در حادثه اخير برخورد قطعات جدا شده از كاوشگر چيني به روستايي در اين كشور رقم خورده است.
فضانوردان زباله‌ساز

در كنار ماهواره‌ها، راكت‌ها و برخوردهاي ميان سيستم‌هاي فضايي، فضانوردان نيز سابقه جالب توجهي در افزودن به زباله‌هاي معلق در مدار زمين دارند. به عنوان مثال در سال 1956 اد وايت نخستين فضانورد آمريكايي كه در فضا پياده‌روي كرد، دستكش خود را در فضا رها كرد تا از آن به عنوان يكي از نمونه‌هاي بارز زباله‌سازي فضانوردان در فضا ياد شود. در جريان يكي از پياده‌روي‌هاي فضايي كه در سال 2008 انجام شد، كيف ابزار يكي از فضانوردان از دست وي رها شد. اين كيف براي هميشه در فضاي اطراف زمين باقي مي‌ماند تا زماني كه طرحي براي جمع‌آوري زباله‌هاي فضايي ارائه شود!
پس از آن‌كه در سال 2000 برآورد شد حدود 9 هزار قطعه نسبتا بزرگ معلق در فضاي اطراف زمين وجود دارد، شبكه نظارت فضايي ارتش آمريكا اطلاعاتي درخصوص 12 هزار قطعه زباله فضايي با ابعاد حداقل 10 سانتي‌متر منتشر كرد. برآورد مي‌شود از صدها هزار تا ميليون‌ها قطعه زباله‌هاي فضايي در حد و اندازه يك سانتي‌متر وجود داشته باشد كه اكثر آنها در مدارهاي ناشناخته زمين شناور هستند. با پرتاب هر راكت فضايي بر شمار زباله‌هاي فضايي افزوده مي‌شود و دانشمندان با اشاره به اين روند درباره تبديل شدن سندروم كسلر به واقعيتي عيني هشدار جدي مي‌دهند.
به‌كارگيري فناوري‌هاي نوين براي انهدام زباله‌هاي فضايي
در سال‌هاي اخير شيوه‌هاي پيشنهادي براي كاستن از حجم زباله‌هاي فضايي بسيار متنوع شده است. يكي از اين روش‌ها طراحي و ساخت ماهواره‌هايي است كه خود بتوانند يكديگر را در مواقع لزوم نابود كنند. ايده‌هاي بسيارديگري نيز در ارتباط با جمع‌آوري و از بين بردن زباله‌هاي فضايي مطرح شده است که يکي از قابل توجه‌ترين آنها مبتني بر جمع‌آوري زباله‌هاي فضايي با کمک ليزر‌هاي زميني بود. براساس اين طرح، ليزر‌هاي زميني متعددي به سوي اشياي سرگردان در فضا هدف‌گيري شده و مدار حرکتي آنها را تا 10 سانتي متر جابه‌جا مي‌کنند. با نزديک‌تر شدن اين قطعات به همديگر و انباشته شدن آنها، يک نوع “زباله‌داني فضايي”‌ به وجود مي‌آيد و بدين‌ترتيب از احتمال برخورد ماهواره‌ها با زباله‌هاي فضايي تا حد زيادي کاسته خواهد شد. پيشنهاد‌دهندگان اين طرح مدعي هستند که طي سه سال فعاليت ليزر‌هاي زميني مي‌توان کل قطعات سرگردان در فضا را تا بدان حد جابه‌جا کرد که وارد اتمسفر شده و از بين بروند.

يکي ديگر از طرح‌هاي مرتبط با مديريت زباله‌هاي فضايي را شرکتي در مينياپوليس پيشنهاد داده است. اين شرکت در حال طراحي ماهواره‌هاي فوق‌العاده محکم و به اصطلاح “زره‌پوش”‌ است که به دليل برخوردار بودن از چندين لايه حفاظتي ضد ضربه مي‌توانند در برخورد با زباله‌هاي فضايي آنها را متلاشي و به ذرات ريز بي‌خطر تبديل کنند.
علاوه بر اين دو طرح ابتکاري، استفاده از روبات‌ها براي جمع‌آوري قطعات سرگردان در فضا پيشنهاد شده است. ماموريت‌هاي روباتيک در بخش‌هاي مختلف تحقيقات فضايي داراي اولويت‌ نخست است .براساس يکي از طرح‌هاي پيشنهاد شده در مديريت روباتيک زباله‌هاي فضايي، يک سري روبات‌هاي مجهز به راکت‌هاي قدرتمند به مدار زمين فرستاده مي‌شوند و پس از شناسايي زباله‌ها و قطعات سرگردان در فضا، آنها را با راکت مورد هدف قرار داده و از بين مي‌برند. در صورت اصابت راکت به قطعات سرگردان، آنها به ذرات کوچکي تبديل خواهند شد که يا به صورت خودکار در يک نقطه متمرکز مي‌شوند و يا پس از ورود به جو زمين نابود مي‌شوند.
پاک کردن زباله‌‌هاي فضايي اطراف زمين

دانش > فضا- همشهري آنلاين: دانشمندان دانشگاه ميشيگان با ارائه طرح پاک کردن مدار زمين بيش از 500 هزار قطعه زباله فضايي اطراف زمين را پاک مي‌کنند
به گزارش خبرگزاري مهر، گروهي از محققان دانشگاه ميشيگان درحال بررسي فناوري جديدي هستند که براساس آن پالس‌هاي گاز در مسير زباله‌ها قرار گرفته و آنها را مي‌سوزاند.

اين فناوري کشش زباله‌هاي فضايي مدار زمين را افزايش مي‌دهد و آن را در جو زمين غوطه ور رها مي‌کند.

اين زباله ها با سرعت بيش از 28 کيلومتر در ساعت در حرکت هستند، سرعتي که براي وارد کردن صدمه به يک ماهواره يا فضاپيما درحال حرکت در مدار زمين کافي است.

اين زباله‌هاي فضايي همچنين خطر برخورد با يکديگر را نيز دارند، چرا که در اين صورت مي‌توانند به قطعات کوچک‌تري از زباله فضايي تبديل شوند. درحال حاضر نيز حلقه‌هاي ايجاد شده از سوي اين زباله‌ها در اطراف زمين بسياري از مدارها را غيرقابل استفاده کرده است.

در فناوري جديد محققان اين پالس‌ها از خود هيچ ردي به جا نمي گذارند و هيچ مواد جامدي از آنها در مدار باقي نخواهد ماند.

بسياري از راهکارهاي پيشين براي حل اين مشکل عملکرد مناسبي نداشته‌اند و حتي به ايجاد زباله‌هاي فضايي بيشتر منتهي شده‌اند.

اين سيستم جديد که از آن با عنوان "سيستم پاک کردن زباله‌هاي فضايي" (SpaDE) ياد مي‌شود با هدف از بين بردن زباله‌ها از مدار زمين به واسطه سوزاندن آنها برپايه پالس‌هاي گازهاي جوي در مسير زباله‌ها عمل مي‌کند.
 


 

 

 

براي ورود به محيط بازي آنلاین فضایی اينجا كليك كنيد

 

 

 

 

 

 

 

 

     
راهنمای بازی آنلاین
شروع بازي آنلاين
 دفاع از سياره
  مديريت چند سياره
  ساخت قمر ماه
مدیریت قمرها
 ساخت سیاره مستعمره
  نابود کردن اقمار
  افزایش سرعت بازی
  دزدان فضایی و دریایی
  همکاری گروهی
  حمله زمانی
سوالات متداول
در جستجوی هیولا
استفاده از رادار 
  کلید طلایی
  ارتش متحد فضایی
  ساختن طلا
  عدم هک اکانت امپراطوری
مولتی اکانت و خروج موقت
تغییر نام کاربری در اکانت
تغییر نام سیارات و اقمار
پیام عدم ساخت و ساز
  استخدام فرماندهان فضا
استفاده از دروازه جهش
حرف های بازیکنان
دفاع متحد و گروهی
  قوانین
 
 

Copyright (C) 2012-2013 lordha.COM All rights reserved
کلیه حقوق سایت لردها متعلق به تیم {لردها} می باشد . طبق قوانین کپی رایت هرگونه نسخه برداری و کپی از محتواي سایت ممنوع می باشد